MY DIY: Spray Painted Candle Holders / Sprey Boyalı Mumluklar

 
Kim derdi ki öğrenci evinden böyle hoş bir dekoratif obje çıksın. :) Evlerini boşaltacak olan arkadaşlarımın evini hazine arar gibi kolaçan ederken gözüme bu ikisini kestirdim. Ben bunları boyamalıyım dedim. Sonuç işte bu! Kullandığım sprey boya tutar mı tutmaz mı emin değildim, sonuç olarak porselen boyası değildi. Denedim ve gayet güzel tutunca devam ettim. Şu sıralar salon mobilyalarımızı beyazları ile değiştiriyor ve yeniliyoruz. Bende küçük bir ayrıntı katmak istedim.  
I wouldn't have thought that I could find such cute objects in students' flat.  :)
My friends have graduated and they were emptying their flat. I was searching through their apartment like I was seeking a treasure. I came across these and instantly came with an idea. Here is the result!
I wasn't totally sure if my spray paint would fit it perfectly because it wasn't made for porcelain. I tried and it worked just fine. We are changing and renovating our living room with brighter colours (especially white) and  this little detail is my contribution
Önceki halleri bu. Kullandığım sprey boya ise Akçalı Mat Beyaz. Not: Parlak Beyaz almadığıma ve kullanmadığıma pişmanım. Siz mutlaka öyle yapın. 
These are the 'Before' pictures. I used Akçalı Spray Paint in Matt White.
Note: I regret now because I didn't use the Bright White.


Yorumlar

Yorum Gönder